Spławik musi być bardzo dobrze widoczny, bo tylko wtedy możemy zaciąć we właściwym momencie. Na sklepowych półkach antenki najczęściej są czerwone, ale nie w każdych warunkach ten kolor jest najlepszy.
Na tle ciemnej wody dobrze widoczne są spławiki jasne: żółte, pomarańczowe i białe. W wodzie jasnej lepiej widać ciemne kolory: czerwony i czarny. Jeśli łowisko jest zacienione lub w wodzie odbijają się drzewa, dobrze widać spławiki żółte, seledynowe, pomarańczowe i białe. Ale w tych samych warunkach przy sfalowanej powierzchni lepiej widoczny będzie kolor czerwony lub czarny. Jeśli na wodę świeci słońce lub odbijają się w niej białe chmury, dobrze widoczne są spławiki ciemne: czerwone, brązowe lub czarne. Przy łowieniu pod słońce i po zmierzchu najlepiej widać kolor czarny; jeśli świeci księżyc i patrzymy na spławik pod odpowiednim kątem, całą noc można łowić bez dodatkowego oświetlenia.

Widoczność spławika polepszają antenki malowane w różnokolorowe paski. Kontrast między poszczególnymi barwami sprawia, że są w miarę uniwersalne i można ich używać w różnych warunkach. W sklepach wędkarskich są spławiki wyposażone w wymienne nasadki o różnych kolorach. Nie trzeba wtedy zmieniać spławika, wystarczy nałożyć inną antenkę. Można też samemu zrobić różnobarwne nasadki z rurek do napojów albo namalować kontrastowy pasek poniżej linii wodnej spławika. Bardzo wyraźnie sygnalizuje on brania podnoszące przynętę.