sobota, 23 września, 2023
Strona główna Bez kategorii PŁYTKIE ŁOWISKA

PŁYTKIE ŁOWISKA

Kiedy słońce mocniej przygrzeje, warto odwiedzić z wędką stawy i starorzecza. Woda szybko się w nich nagrzewa, rozwijają się różne rośliny, a to przyciąga ryby jak magnes. Wybierając stanowisko, kierujmy się nasłonecznieniem. Po długotrwałych chłodach najlepsza będzie strona północna, lepiej nasłoneczniona. Spotkamy tam liny, karpie i karasie, nie mówiąc o płociach i wzdręgach.
W płytkich zbiornikach dno ma mały spadek i to wymusza łowienie z dala od brzegu, a głębokość metodę. Najwygodniej łowi się na spławik, ale powinno się wtedy go stosować, kiedy jest co najmniej metr wody. Przy tym spławik powinien być krótki, najwyżej 10-cm i nieprzelotowy. Wprawdzie z takim zestawem się zarzuca trudniej niż z przelotowym, ale wyraźniej sygnalizują kontakt ryby z przynętą.

Coraz powszechniejsze jest stosowanie metody gruntowej. Bierze się to z faktu, że powszechne stają się wędziska z delikatnymi szczytówkami, które prawie tak samo precyzyjnie, jak spławik, sygnalizują o braniu ryby. Wiosenne ryby są bardzo aktywne i na pewno spławikówka jest pewniejszą metodą, ale są takie okresy, po i w trakcie silnych chłodów, kiedy leżąca na dnie przynęta jest najpewniejsza. Niestety, jeżeli stosujemy tradycyjne metody, będziemy narażeni na komplikacje związane z topieniem się w mule przynęty, ciężarka i żyłki.

Żeby uniknąć związanych z tym problemów, polecam zmodyfikowany zestaw. Po pierwsze należy zastosować zestaw podobny do tych, które używają karpiarze. Mianowicie ciężarek powinien być zastopowany. Tworzy się zestaw samozacinający, ale tylko z nazwy. Mała i średniej wielkości ryba sama się na niego nie zapnie i musimy czuwać przy wędce i ciągle obserwować szczytówkę. Koniecznie, też należy zastąpić tradycyjny ciężarek przelotowy na inny, który nie wciąga w muł żyłki i przynęty oraz w momencie zacięcia łatwo unosi się nad dno. Takiego ciężarka kupić nie można, ale łatwo wykonać go we własnym zakresie. Jest to kawałek drewna z ołówka pozbawionego rysika, owinięty taśmą ołowianą.

Jeżeli zdecydujemy się na nęcenie, a wcale nie jest to konieczne na wiosennych łowiskach, róbmy to oszczędnie zanętą słabo sklejoną i nęćmy przed rozpoczęciem wędkowania. Dobre efekty może przynieść nęcenie przemoczoną zanętą, która tworzy w wodzie słup. W płytkich wodach nie powinno się donęcać, a jeżeli, to bardzo rzadko, bo plusk wrzucanej zanęty wabi ciekawskie, małe ryby, ale płoszy duże.

Poprzedni artykułZAPROGRAMOWANE PŁOCIE
Następny artykułSKOK NA POCHYŁE DRZEWO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments