środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaBiologiaULUBIONE KOLORY PSTRĄGA TĘCZOWEGO

ULUBIONE KOLORY PSTRĄGA TĘCZOWEGO

Wędkarze, kierując się własnym doświadczeniem, często mają odmienne zdanie, jaki kolor przynęt jest najskuteczniejszy. Dzieje się tak nawet wówczas, gdy w podobnych warunkach łowią ryby tego samego gatunku. Równie często ze zdziwieniem stwierdzają, że jakiś kolor, na który wczoraj ryby reagowały bardzo silnie (było dużo brań), dziś nie budzi w nich żadnego zainteresowania. Biorą zaś na całkiem inny.

Można by rozwiązywać ten problem skuteczną, choć czasochłonną metodą prób i błędów. Będzie to jednak bardzo trudne. Trzeba by bowiem brać pod uwagę nie tylko samą rybę, ale także wiele czynników występujących w jej otoczeniu. Przede wszystkim porę dnia i związaną z tym różną intensywność światła, właściwości optyczne wody (jej przejrzystość, barwę), bliskość i kolor dna itd. Takie doświadczenia powinny nam dać informację, że – na przykład – gdy dzień jest słoneczny, woda przejrzysta, o zabarwieniu zielonkawym, a ryby jakiegoś konkretnego gatunku łowimy na określonej głębokości, to najlepsza będzie przynęta w kolorze takim a takim.

Wątpliwe, czy takie mozolne eksperymenty, prowadzone w dodatku przez amatorów i amatorskimi sposobami, doprowadziłyby nas do celu. Lepiej byłoby sięgnąć do dorobku nauki. Niestety, w tym akurat, bardzo wąskim zakresie, nie jest on imponujący. Wiemy co prawda, że większość ryb ma trzy rodzaje takich samych komórek światłoczułych, które najlepiej odbierają światło czerwone, zielone i niebieskie, ale wrażliwość na określone barwy jest u poszczególnych gatunków rozmaita i, niestety, w małym stopniu poznana. Dlatego tym ciekawsze są informacje dotyczące tęczaka, zawarte w pracy dwójki kanadyjskich uczonych – R.M. Ginetza i P.A. Larkina. Próbowali oni rozwiązać problem silnego wyjadania młodych ryb łososiowatych podczas opuszczania gniazd przez inne ryby, głównie też łososiowate.

Kanadyjczycy zaczęli od ustalenia, jakiego koloru pokarm tęczaki najchętniej wybierają. Do doświadczenia użyli 25-centymetrowych ryb z hodowli, a pokarmem była martwa ikra tęczaka barwiona na różne kolory. Stwierdzili, że ryby te niektóre kolory wybierają chętniej. Ustalili nawet ich hierarchię. Przy oświetleniu naturalnym (silne światło) i bladym, niebieskozielonym tle, na pierwszym miejscu był kolor niebieski, a potem kolejno czerwony, czarny, pomarańczowy, brązowy, żółty i zielony.

Badacze sprawdzali także preferencje kolorów przy różnym nasileniu światła. Gdy było ono silne, próba przebiegała podobnie jak przy oświetleniu naturalnym. Kiedy natomiast było go mało, najchętniej wybierany był kolor żółty, później czerwony, niebieski i czarny (w tym doświadczeniu użyto tylko tych czterech barw). Potwierdza to znaną wśród wędkarzy zasadę, że przy niskiej intensywności światła – która w naturze może być spowodowana porą dnia (świt, zmierzch), zachmurzeniem lub dużą mętnością wody – warto stosować przede wszystkim przynęty jaskrawe, a więc żółte i czerwone. W takich warunkach mniej skuteczne jest też chwytanie pokarmu, zwłaszcza gdy jego kolor zlewa się z tłem. Wyjątkiem jest jednak niebieski, który był częściej wybierany także na tle niebieskim. Widocznie dla tęczaków kolor ten jest szczególnie atrakcyjny.

Ciekawe wyniki, także dla wędkarzy, dał kolejny eksperyment. Polegał on na tym, że tęczakom podawano ikrę w dwóch różnych kolorach i liczono, ile i jakich jaj zostało pożartych. Niektóre pary kolorów miały szczególne powodzenie. Zachodziło tam zjawisko nazywane synergizmem. Polega ono na tym, że wspólne działanie dwóch czynników jest większe niż suma działań pojedynczych. Takimi dobrze pasującymi do siebie kolorami były żółty i czarny, niebieski

i żółty oraz czerwony i pomarańczowy. Z kolei odwrotny skutek (obniżenie ilości zjadanych jaj) następował przy połączeniu kolorów żółtego i pomarańczowego oraz zielonego i czerwonego. Żartując, można by ten ostatni przypadek potraktować jako dowód, że nawet ryby mają odczucia estetyczne, bo zielony i czerwony to przecież dwa najbardziej gryzące się kolory.
Trudno powiedzieć, na ile wyniki tego eksperymentu można przenieść na warunki naturalne i kierować się nimi przy dobieraniu kolorów przynęt. Wskazują one jednak na pewne, przynajmniej potencjalne, upodobania tęczaków, o których warto wiedzieć.

(WBo)

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments