środa, 29 czerwca, 2022
Strona główna Łowisko MAŁE DOBRE ŁOWISKO

MAŁE DOBRE ŁOWISKO

Wietrzno, przez miejscowych zwane Witrynką, leży na trasie Drzewiany – Biały Bór – Miastko, wśród sosnowego lasu i pięknych łąk. Jest to polodowcowe jezioro z czystą wodą i pięknymi widokami. Otaczają je wzgórza od 160 do 187 m n.p.m. Własność PZW (okręg Koszalin). Powierzchnia 34,5 ha. Głębokość średnia 4 m, maksymalna 18 m. Linia brzegowa urozmaicona. Dostęp dość łatwy, ale sprzęt pływający może się przydać, zwłaszcza gdy się chce łowić drapieżniki. Dno piaszczysto-gliniaste, najczęściej niezamulone. Brzegi porośnięte roślinnością wynurzoną.

Okoń. Dużo średniaka 20 – 40 dag, ale zarówno latem, jak i zimą, można liczyć na sztuki o wadze 0,80 – 1,5 kg. Latem szukamy zatopionych drzew, których jest tu mnóstwo lub łowimy na obrotówki i twistery we wschodniej części jeziora. Zimą okonie stoją w odległości 10 – 20 m od brzegu lub na górkach. Skuteczne są ciężkie błystki o barwie stali, ale przyciemnione. W styczniu i lutym najbardziej wydajna jest mormyszka z ochotką lub białym robakiem. Latem ładny okoń trafia się na zastawionego żywca (ukleja, płotka, okonek).

Szczupak. Jest go tu bardzo dużo. Przez tutejszych wędkarzy poławiany jest na żywca (płoć, okoń – nawet 20 cm) lub na woblery i duże gumy: rippery lub kopyta. Najczęściej trafiają się sztuki o wadze 1 – 3 kg, czasem łowi się piątki. Największy szczupak miał 13 kg i 117 cm. Został złowiony w zachodniej części jeziora na 20-centymetrową płoć. Szczupaki dobrze tu biorą przez cały sezon. Okazy najlepiej łowić od września do końca listopada. Często lód przychodzi tu późno, więc łowić można długo. Wiosną i latem szczupaków szukamy w korytarzach roślinności lub na wypłyceniach cypli i zatoczek. Bardzo skutecznym i sprawnym woblerem na tę wodę jest złoty wielkości 7 – 12 cm.

Karp. Jest tu od ok. 25 lat. Łowiono już okazy ważące 16 i 17 kg. Łowy można zacząć już w drugiej połowie maja, pod warunkiem że wiosna jest bardzo ciepła. W innym przypadku należy czekać do czerwca. Witrynka jest zimna, zresztą jak większość okolicznych jezior. Najlepsze miejsca są niedaleko Mokrej Wyspy we wschodnim końcu jeziora. Jest tam muliste dno i niewielka głębokość. Czasem przy słonecznej pogodzie widać jak „podwieszone” karpie stają pod samą powierzchnią jeziora. Dobrze jest łowić je na cypelkach i w zatoczkach północnej części jeziora. Tam lubią wygrzewać swoje ogromne cielska.

Kilkanaście lat temu jako zanęta i przynęta królował ziemniak z rzadka uzupełniany kukurydzą albo łubinem. Dziś karpiarze zadziwiają miejscowych wysypując do wody „jakieś dziwne kolorowe kuleczki”. To właśnie na nie 17 sierpnia 1998 roku wędkarz ze Szczecinka złowił ważącego 14,5 kg karpia przy samym parkingu, po prawej stronie jeziora.

Lin. Dorasta tu do ogromnych rozmiarów. Widziałem już sztuki powyżej 3 kg. Można na nie liczyć w ciepłe, ale nie słoneczne dni. Lin bierze tu na dość tradycyjne przynęty: rosówka, pęczek czerwonych robaków, kostka ziemniaka. Najwięcej medalowych sztuk pada w czerwcu i sierpniu w północno-wschodnim krańcu jeziora. Opowiadał mi pewien znany koszaliński łowca jak to zostawił raz żonę na zanęconym miejscu, a sam popłynął łowić okonie. Kiedy wrócił, nie wierzył własnym oczom. Na brzegu stała zadowolona małżonka z czterema linami. Miały 2,51, 2,64, 2,90 i 3,20.


Liny z Witrynki są duże. Złotawozielonkawe, bardzo tłuste. W sierpniu pojedyncze sztuki często biorą nie nęcone, nęcić jednak warto. Bez przesady, ale regularnie (ziemniaki, kukurydza lub zanęty gotowe). Łowimy na sprzęt mocny, nie zapominajmy podbieraka. Dwukilogramowy lin potrafi uciec wędkarzowi spod samych nóg.

Wzdręga. Są ich tu ogromne ilości. Biorą dosłownie na wszystko i w wielu miejscach. Często łowiąc płocie lub okonki widzimy, jak nagle spławik idzie skosem w dół i już wiadomo, że na haczyku siedzi ładna wzdręga. Te niespodziewane ryby mają najczęściej od 15 do 30 cm, ale gdy się podrzuci zanęty, trafiają się sztuki od 0,6 do 1,10 kg. Mała wzdręga jest niezbyt smaczna, natomiast taka powyżej 60 dag, podzielona na dzwonka i usmażona, jest wyśmienita. Pyszne są też kotlety ze wzdręgi. Całkiem możliwe, że w toniach Witrynki pływają sztuki na rekord krajowy, warto więc spróbować.

Płoć. Tej ryby też jest tu bardzo dużo. Zimą bierze z 8 – 9 m na serek lub białego robaka, latem na chruściki, korniki lub małe czerwone robaczki. Płocie dochodzą tu do kilograma, ale najczęściej łowi się długie na 15 – 30 cm.

Węgorz. Nie występuje licznie, ale jest spory, od 1,20 do 2,5 kg. Brak zarybienia sprawia, że małych węgorzyków tu nie ma. Bierze w nocy lub w parne, pochmurne dni, najczęściej na rosówkę, choć duże okazy wolą ukleję lub małą płotkę.

Leszcz. Z tą rybą sprawa jest dość zagadkowa. Dawniej zdarzały się jako przyłów leszcze o wadze od 0,5 do 1,5 kg, lecz nigdy większe. Dopiero w latach osiemdziesiątych właściciel sklepu akwarystycznego z Koszalina zaczął łowić sztuki powyżej 3 kg, a trafiały mu się nawet okazy po 4,5 kg. Tajemnicą było oczywiście nęcenie i pora roku. Te duże brały w lipcu na kukurydzę i nęcone były też kukurydzą. Od tej pory, jeżeli chcesz dużego leszcza z Witrynki, nie wybieraj się tam bez kukurydzy. Najlepiej znaleźć stok 3 – 3,5 m i karmić. Po trzech dniach łowimy z łodzi na kukurydzę lub, co sprawdza się ostatnio, na makaron kolanka.

Jak tu dojechać? Z Koszalina udajemy się do Drzewian (ok. 42 km). 5 km za Drzewianami skręcamy w lewo w leśną drogę z napisem „Droga dla wędkarzy”, po ok. 350 m po prawej stronie zobaczymy piękne, czyste jezioro, które jest celem naszej podróży. Auto zostawiamy na „Parkingu dla wędkarzy” po lewej stronie drogi. Niestety, biwakować tutaj nie można, a żadnych ośrodków nie ma. Można jednak szukać kwater w pobliskich Drzewianach lub Sępolnie Wielkim. 2 km od jeziora jest miejscowość Golęszany, tam u pana Malinowskiego zawsze można liczyć na gościnę.


Nie zdziwcie się, gdy czasem nad jeziorem spotkacie więźniów. Niedaleko znajduje się Zakład Karny Stare Borne i więźniowie, pasąc owce, często łowią też ryby.


Lechosław Warzyński

Poprzedni artykułSZCZUPAKI W WARTKICH RZEKACH
Następny artykułWIĄZANIE HACZYKA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments