poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaŁowiskoJEZIORO ROGÓŹNO

JEZIORO ROGÓŹNO

Rogóźno leży obok wsi o tej samej nazwie, a ta oddalona jest od Lublina o 38 kilometrów. Ma powierzchnię 57 hektarów, a jego największa głębokość wynosi około 25 metrów. Jest prawie okrągłe, przy brzegach płytkie i płaskie, największa głębia znajduje się na środku. Przypomina to lejek. Dno jest w większości twarde, pokryte białą glinką, bez zaczepów. Woda ma odcień lekko brunatny. Mieści się w trzeciej klasie czystości. Jest bardzo żyzna, dlatego na przełomie czerwca i lipca pojawiają się regularne zakwity glonów.

Dookoła jeziora jest las mieszany. Brzegi są podmokłe, trudno dostępne, zwłaszcza od strony wsi. Na przybrzeżnych płyciznach rośnie dwudziestometrowy pas trzcin. Dalej na przestrzeni kilkudziesięciu metrów ciągną się podwodne łąki. Aż do głębokości 6 – 8 metrów porasta je rdestnica i moczarka. Poza pasem trzcin twardą roślinność (grążele) spotyka się tylko wzdłuż brzegu północno-wschodniego.

Ponieważ z brzegu łowić się nie da, na jeziorze zbudowano kilkanaście pomostów i platform wędkarskich, większość z nich po stronie północno-wschodniej. Tutaj też jest przystań i molo. Parę platform zbudowano kilkadziesiąt metrów od brzegu. Można się do nich dostać tylko łódką lub pontonem.

W Rogóźnie nie przeprowadza się odłowów, natomiast jest ono regularnie zarybiane, głównie karpiem i linem. Zwłaszcza karp jest atrakcją tego łowiska. Co roku łowi się tu kilkunastokilogramowe okazy. Leszcze dorastają do czterech i więcej kilogramów, sporo jest płoci i wzdręg. Wyrośnięte karpie i leszcze najłatwiej znaleźć tuż poza krawędzią zanurzonej roślinności. Bez względu na porę roku nie ma co szukać ryb na wodzie głębszej niż dziesięć metrów. Powszechnie stosowane przynęty to ziemniaki, makaron kolanka i kukurydza. Karpie nie są natomiast przyzwyczajone do kulek proteinowych.

Pod koniec lat siedemdziesiątych Rogóźno dwukrotnie zarybiono amurem. W ostatnich latach złowiono kilkanaście tych ryb o wadze dwudziestu kilogramów. Ze względu na mocno porośnięte stoki jeziora można je łowić tylko na przynęty pływające, zwłaszcza w pobliżu tuneli wyjedzonych przez nie w roślinności.

Szczupaków i okoni w Rogóźnie nie ma zbyt wiele, ale czasem uda się je złowić, przede wszystkim na żywca. Wiosną i latem w oczkach pomiędzy roślinnością, a jesienią tuż poza pasem roślin podwodnych. Pojedyncze duże szczupaki trafiają się też w toni jeziora na głębokości od 5 do 10 metrów. Trzymają się podwodnych źródeł bijących blisko środka od strony południowego zachodu. Spiningiści najczęściej sięgają po przynęty gumowe w kolorach białym i motor-oil oraz srebrne obrotówki typu aglia. Prowadzone w zmiennym tempie tuż nad roślinnością potrafią wywabić z zakamarków niejednego drapieżnika. Na skraju podwodnych łąk wygodniej się łowi na ciężkie wahadłówki i tonące woblery.

Z innych drapieżników warto jeszcze wspomnieć węgorze. Są wprawdzie nieliczne, ale za to grube.

W jeziorze jest także sporo siei. Wędkarze próbują ją łowić na lekką wędkę spławikową wiosną, kiedy gromadzi się przy pomostach. Jako przynęty używa się ochotki, żeby jednak zwabić stado, trzeba obficie nęcić drobną ochotką (dżokersem) lub rurecznikiem.
Dojazd samochodem z Lublina do Łęcznej drogą nr 831 (Lublin – Włodawa) i dalej drogą nr 820 (Łęczna – Sosnowica). We wsi Rogóźno należy skręcić w prawo, na boczną asfaltową drogę prowadzącą do położonego nad jeziorem Ośrodka Sportów Wędkarskich Kopalni Węgla Kamiennego „Bogdanka” (tel. 0-81/855-34-20). Ośrodek jest czynny od czerwca do września i oferuje 32 miejsca noclegowe. Na miejscu wypożyczalnia sprzętu pływającego, bar, parking i kąpielisko. We wsi jest sklep spożywczy i kwatery prywatne.

Jezioro znajduje się na terenie użytku ekologicznego (112 ha). Na tym obszarze zakazane jest używanie silników spalinowych, wjazd samochodów (poza terenem ośrodka), biwakowanie, palenie ognisk, wprowadzanie psów.


Jarosław Kurek

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments