sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaBez kategoriiKALENDARZ WĘDKARSKI

KALENDARZ WĘDKARSKI

Ludzie wyróżniają tylko cztery pory roku. W przypadku ryb jest ich aż dziesięć. Tyle też pór roku zawiera wędkarski kalendarz.

Pory rybiego i wędkarskiego roku, choć występują po sobie zawsze w tej samej kolejności, nie rozpoczynają się określonego dnia i nie trwają zawsze tak samo długo. Dużo zależy od klimatu. Inaczej w tym samym czasie będą zachowywały się ryby na Suwalszczyźnie, a inaczej na Dolnym Śląsku. Nawet  w położonych obok siebie jeziorach można zaobserwować różnice. Spowodowane jest to innym stopniem natlenienia wody (wiatry), a także podwodnymi źródłami zasilającymi jeziora wodą o stałej temperaturze. Nawet w tych samych wodach i dla tych samych gatunków ryb poszczególne okresy mogą rozpoczynać się i kończyć każdego roku w różnych terminach, zależnie od panującej pogody.

1.  Okres przed tarłem. Ryby wędrują na swe tarliska lub są już w ich pobliżu. Skupiają się w duże grupy i aktywnie żerują. Stwarza to korzystne warunki do wędkowania.

2. Tarło. Ten stosunkowo krótki okres rozpoczyna się wtedy, gdy woda osiąga odpowiednią dla danego gatunku temperaturę. W czasie tarła ryby prawie wcale nie żerują.

3. Okres po tarle. Długość tej fazy jest zmienna i zależy od środowiska, gatunku ryb oraz ich płci. Samce, w przeciwieństwie do samic, są stosunkowo aktywne.

4. Okres poprzedzający lato. Ryby zaczynają przejawiać typowe dla swojego gatunku letnie wzorce zachowania. Zarówno samce, jak i samice aktywnie żerują.

5. Szczyt letni. Krótki okres rozpoczynający się zwykle po kilku gorących dniach i nocach. Obfitość pokarmu pobudza ryby do nadzwyczaj aktywnego żerowania. Znakomite warunki do połowów.

6. Lato. Wędkowanie staje się trudniejsze z powodu rozwoju roślinności, kwitnienia wodorostów, coraz większej obfitości pokarmu. Na korzyść wędkarzy działa jednak fakt, że ryby przebywają na swoich letnich terytoriach i zachowują się w sposób typowy, a więc przewidywalny.

7. Koniec lata. Woda zaczyna się stopniowo ochładzać. Ryby stają się bardziej aktywne. Można liczyć na udane połowy.

8 .Wczesna jesień. Krótki okres, gdy w jeziorach panuje prawdziwe zamieszanie spowodowane wyrównywaniem się temperatury wody. Wychłodzone już warstwy przy powierzchni mieszają się z cieplejszymi warstwami w głębi. Ryby są nieaktywne. Warunki do wędkowania niekorzystne.

9. Okres zimnych wód. Występuje dwa razy w roku, wczesną wiosną oraz jesienią. Ryby znów stają się aktywniejsze i podobnie jak latem zachowują się w sposób przewidywalny, typowy dla swojego gatunku. Panują warunki bardzo sprzyjające wędkarzom.

10. Zima. Wiele wód pokrywa się lodem. Ryby są mało lub umiarkowanie aktywne.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments