środa, 22 maja, 2024
Strona głównaLódPEWNE PODLODÓWKI NA OKONIE

PEWNE PODLODÓWKI NA OKONIE

Mam w pudełku kilka przynęt na okonie, które rzadko zawodzą. Niektóre z nich to stare, sprawdzone błystki, ale co roku dochodzą też nowe.

Jedną z najstarszych moich okoniówek jest zbój – błystka wykonana z mosiężnej lub nierdzewnej blachy o grubości 0,8 – 1 mm. Jej długość wynosi 3,5 cm. Ma trzy haczyki wlutowane w dolną część korpusu (duży na dole, dwa mniejsze pod bokach). To typowy szarpak. Żeby go wprowadzić w ruch, trzeba szybko poderwać szczytówkę na wysokość około 30 cm i nagle poluzować żyłkę, żeby błystka swobodnie opadała. Zbój odchodzi daleko od przerębla i lekko się kołysze na boki. Okonie najczęściej atakują go w chwili, gdy nieruchomieje. Trzy haczyki sprawiają, że nawet delikatne puknięcie kończy się udanym zacięciem.

Diabła wypatrzyłem trzy lata temu u Litwinów, którzy przyjechali na zawody podlodowe do Olecka. Bardzo dziwna to przynęta, wyglądem przypomina wodnego chrząszcza. Składa się z ołowianego korpusu, zwykle pomalowanego na czarno i czerwono, oraz dwóch haczyków z uszkiem umieszczonych na żyłce. Obleka się je koralikami, okręca nitką lub pokrywa silikonem – wszystko w barwie czerwieni, co rybom może się kojarzyć z larwami ochotki. Gra diabłem polega na unoszeniu i opuszczaniu przynęty przy dnie. W tym celu puka się rytmicznie palcem w szczytówkę. Kiwak się kołysze, luźne haczyki falują, a cała przynęta przypomina owada, który rusza odnóżami.

Kotwiczka z czerwonym chwostem zawieszona na długim drucie to sekret skuteczności nordików Kuusamo. Nordika należy wolno i płynnie unieść, a potem na krótko zluzować żyłkę poprzez szybkie opuszczenie wędki. Kiedy błystka jest już w bezruchu, kotwiczka z chwostem opada, co bardzo silnie prowokuje drapieżniki do ataku.

Skandynawscy wędkarze od lat uatrakcyjniają pracę podlodówek zawieszając haczyk lub kotwiczkę na kilkucentymetrowej żyłce lub plecionce. Ten zabieg jest bardzo skuteczny w okresach słabych brań, kiedy okonie, nieskore do zdecydowanego ataku, jedynie w przynętę pukają.

Robert Surmacz

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments