czwartek, 30 maja, 2024
Strona głównaBez kategoriiW NOCY I W DZIEŃ – TAK JADA WĘGORZ

W NOCY I W DZIEŃ – TAK JADA WĘGORZ

Przypisywanie węgorzom nocnego trybu życia jest ogólnie rzecz biorąc słuszne. Właśnie o tej porze doby najwięcej ich wpada w rybackie sieci. Nocną aktywność węgorzy potwierdzają również badania, w których były one śledzone za pomocą przyczepionych do ciała miniaturowych nadajników radiowych. Z obserwacji tych wynika, że nocą węgorze pokonują znacznie większe odległości niż w dzień. Ich aktywność rośnie także podczas deszczowej i pochmurnej pogody, co potwierdza tradycyjną o nich wiedzę. Wiadomo też, że złowione i wypuszczone z dala od swojego siedliska potrafią do niego wrócić. Co ciekawe, powrotna wędrówka ma związek z fazami księżyca. Najczęściej odbywa się podczas nowiu i pierwszej kwadry, czyli raczej w ciemne noce.

Węgorze są jednak rybami, których rytm aktywności może się zmienić z nocnego na dzienny. Łatwo wyjaśnić powód takich zmian. Gdy w zbiorniku występuje większa liczba węgorzy, to dzięki temu, że żerują one w różnych porach doby, po prostu nie wchodzą sobie w drogę. Drugi powód różnej aktywności węgorzy wynika z pokarmu, który zdobywają. Młode węgorze zjadają głównie bezkręgowce (larwy owadów, skorupiaki, pijawki, ślimaki), same zaś są łatwym łupem dla ryb i ptaków drapieżnych. Sporo bezkręgowców staje się ruchliwa w nocy, dlatego węgorze trafiają w sam raz – łatwiej im znaleźć zdobycz, a same przy tym są mniej zagrożone. Z kolei duże węgorze, które nie muszą już się tak obawiać drapieżników, zjadają głównie ryby.

Drobnica w nocy jest rozproszona, tym samym trudna do znalezienia. Natomiast w ciągu dnia dla niezbyt szybko pływającego węgorza stanowi zdobycz zbyt trudną do upolowania. Łatwiej im schwytać drobne ryby, przy nikłym oświetleniu i gdy te budzą się dopiero do aktywności. Taką porą jest przełom nocy i dnia (podobnie dzieje się późnym wieczorem). Wędkarz powinien przy tym pamiętać, że pod wodą dzień zaczyna się nieco później niż na powierzchni.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments