Czy w średniowieczu wędkarze w Polsce stosowali wodery?
Rzadko się zastanawiamy nad tym, kiedy jakiś sprzęt wędkarski został użyty po raz pierwszy. Buty gumowe sięgające do bioder lub do pasa ma z nas prawie każdy, a już z pewnością mają je wszyscy muszkarze. Kiedy zrobiono pierwsze wodery? Tego się chyba nigdy nie dowiemy. Moje poszukiwania naprowadziły mnie jednak na ciekawe informacje.
W dokumencie z Dobrzynia z 1661 r., który zawierał stawki podatków, jest następujący zapis: „Skórnie rybackie wielkie złotych trzy, skórnie jałowicze wielkie nad kolana złotych dwa”. Skórnie to dawna nazwa butów, wywodząca się od służącego do ich wyrobu surowca (skóry). Wydaje się, że w Dobrzyniu w handlu były dwa rodzaje butów rybackich. Jedne z nich były robione ze skóry jałówek i sięgały nad kolana. Konstrukcja tych drugich (w dokumencie wymienianych jednak na pierwszym miejscu) nie jest bliżej znana. Ich cena, o połowę wyższa, zdaje się wskazywać na to, że do ich wyrobu potrzeba było więcej skóry. Mogły to więc być buty sięgające do bioder lub nawet do pasa.
We wcześniejszym dokumencie, z roku 1565, zawierającym wykaz cen różnych artykułów w Krakowie, figurują m.in. takie pozycje: „Skórnie jałowicze dobre wielkie do pasa, nie mają być drożej przedane gr. 30; skórnie jałowicze do kroku gr. 24; skórnie jałowicze za kolana gr. 20”. Podobny zapis jest w dokumencie z 1573 r.: „Skórnie, czyli buty wielkie do pasa, nie mają być drożej przedawane, jak tylko po gr. 30; skórnie jałowicze do kroku po gr. 24; skórnie jałowicze za kolana po gr. 24”. W świetle późniejszego dokumentu z Dobrzynia można przyjąć, że buty, o których tu mowa, przynajmniej te „wielkie” i „do kroku”, były przeznaczone dla rybaków. Zresztą trudno sobie wyobrazić, do jakich innych celów mogły służyć buty sięgające pasa. A w pobliżu Krakowa rybaków było wszak wielu.
Tak więc popularne dzisiaj wodery były znane na pewno już w wieku XVI, a chyba i znacznie wcześniej. Czy już w średniowieczu? Byłoby też dziwne, gdyby używali ich tylko zawodowi rybacy. Wędkarze czegoś tak pożytecznego na pewno by nie przeoczyli.
Stanisław Cios