niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaPrzynęta SztucznaHORSE HEAD i PONY HEAD

HORSE HEAD i PONY HEAD

Ryby żerują przy dnie, wśród gęstej roślinności. To się zdarza często niemal w każdym jeziorze. Sposób łowienia narzuca się sam: trzeba przeprowadzać przynętę nad roślinnością. Ściągamy więc dżiga wysoko nad roślinnością i w pewnym momencie przestajemy na chwilę skręcać żyłkę. Wtedy przynęta opada. Skuteczny to sposób, pod warunkiem że ryb w łowisku jest dużo i są bardzo aktywne. W przeciwnym przypadku musimy liczyć na szczęśliwy traf, że ryba znajdzie się akurat tuż przy opadającej przynęcie. Dżig ze skrzydeł-kiem zwiększa nasze szanse, bo migotanie blaszki mocno ryby przywabia.

Nie inaczej jest w rzece. Niejeden spiningista, łowiąc w przejrzystej wodzie, widział drapieżniki, np. okonie, które żerują, ale stoją w jednym miejscu. Żeby któregoś złowić, musimy przeprowadzić przynętę dokładnie przez to miejsce, z którego napływa do nich pokarm, co jednak jest dość trudne. Jakakolwiek przynęta przepływająca obok ryb ich nie zainteresuje. Nawet, gdy to jest obrotówka wzbudzająca w wodzie wibracje. Jednak pomiędzy obrotówką a dżigiem ze skrzydełkiem jest ogromna różnica. Dżiga ze skrzydełkiem łatwo w wybranym miejscu utopić, bo przy niewielkich rozmiarach ma znaczny ciężar. Tymczasem obrotówka, żeby ją zagłębić w tym samym miejscu, musi być o wiele większa.

Dżigów ze skrzydełkami jest do wyboru, do koloru. Na szczególną uwagę zasługują „końskie łby”. Ich klasyczne modele noszą nazwy Horse Head i Pony Head. Różnica pomiędzy Horse (koń) a Pony (kucyk) jest tylko taka, że Horse ma kołnierz z zaczepem, a Pony nie ma kołnierza w ogóle. Każdy z nich wymaga więc innej dekoracji. Jest wskazane, żeby konia (Horse) dekorować przynętami plastikowymi, zaś na kucyku (Pony) można np. zrobić muchę z włosia. Niezależnie od tej różnicy oba modele są doskonałym połączeniem obrotówki z dżigiem. Ich nazwy wzięły się z podobieństwa do końskiego łba, ale przypominają również larwy niektórych owadów i to też może sprawiać, że tak dobrze prowokują ryby. Dżigi te mają zwarte kształty i nie klinują się w zaczepach. Można sądzić, że i to jest zasługą skrzydełka, które odbija je od przeszkody.

Na takiej samej zasadzie jak Horse Head działa Sea Horse (konik morski). Różni go mocno wydłużony kształt i pięć razy większy ciężar. Powinno się do niego stosować mocne i grube haki. W koniku morskim (Sea Horse) krętlik do mocowania skrzydełka jest bardziej wysunięty w dół, na dżiga można więc zakładać rozmaite i duże dekoracje.

Producenci tych dżigów nie zwracają, moim zdaniem, uwagi na rzecz bardzo ważną. Otóż Horse Head nie bardzo się nadaje do łowienia w rzekach. Jego zwięzły kształt powoduje, że przy szybszym podciągnięciu lub kiedy przynęta trafi w bystrzejszy nurt, dżig obraca się wokoło swojej osi. To go wprawdzie nie dyskredytuje, ale tylko tak długo, dopóki takie zachowanie możemy kontrolować. Dlatego na łowiskach rzecznych o wiele lepszy jest Sea Horse. Nie kręci się wokoło swojej osi, więc można go podciągać i kłaść na dnie.

We wszystkich dżigach typu „koński łeb” skrzydełka montujemy do krętlików za pomocą kółka łącznikowego.

Waldemar Rychter

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments