sobota, 15 czerwca, 2024

UJŚCIE RUDAWY

Rudawa to średniej wielkości lewy dopływ Wisły. Ma około 30 km i płynie pomiędzy wapiennymi wzniesieniami Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Niesie wodę czystą, chłodną i dobrze natlenioną. W górnym biegu jest to znakomita rzeka pstrągowa.

W dolnym biegu Rudawa jest uregulowana i płynie obwałowanym kanałem. Przy ujściu ma około 20 m szerokości i głębokość do 1,5 m. Dno jest żwirowe i kamieniste, a przy samym ujściu muliste. Na co dzień blisko ujścia można łowić okonie i klenie. Przy wysokich stanach Wisły wchodzą tu stada płoci, leszczy i jazi. Najczęściej stosowaną metodą połowu jest przystawka bez spławika. Choć jest to już woda nizinna, częstym przyłowem w dolnej Rudawie są pstrągi potokowe i tęczaki spływające z górnego odcinka. Dlatego warto się tam wybrać ze spiningiem, zwłaszcza po okresie przyboru.

Rudawa uchodzi do Wisły niemal w centrum Krakowa, mniej więcej kilometr powyżej Wawelu. Po prawej stronie ujścia, w widłach Wisły i Rudawy, wznosi się zabytkowy klasztor norbertanek. Ufundował go w 1162 r. wielmoża małopolski Jaksa z Miechowa.

Wisła w centrum Krakowa ma ponad sto metrów szerokości i płynie wolno, uregulowanym korytem. Jej lewy brzeg powyżej ujścia Rudawy jest umocniony kamienną opaską, a poniżej – betonowym nabrzeżem. Naprzeciw ujścia i kilkadziesiąt metrów niżej ciągnie się płytka mulista łacha naniesiona przez wody Rudawy. Poza tym dno Wisły jest tu przeważnie piaszczyste, a jej głębokość dochodzi do 2 m. Główny nurt płynie środkiem koryta. Na skraju wypłycenia i w niewielkim głęboczku przy ujściu można łowić leszcze, klenie, płocie i okonie. Czasem trafia się karp, a nawet pstrąg. Ryby przebywają głównie poniżej ujścia. Przyciąga je tam czysta woda z Rudawy.
Wędkarze najczęściej zajmują stanowiska na cyplu po lewej stronie ujścia. Ponieważ łowi się tu z dala od brzegu, trzeba używać gruntówek z ołowiem dennym lub dociążoną sprężyną. Tylko do obłowienia głęboczka przy ujściu wystarcza lekka wędka spławikowa.

J.K.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments